VÝROBA LADĚNÉ ANTÉNY "DIY-flex" PRO PMR TRX

NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ !!! JESTLI SI NEVĚŘÍŠ, ŽE TO ZVLÁDNEŠ, JDI OD TOHO !!!

Autor tohoto postupu nenese žádnou zodpovědnost za případné škody, a UPOZORŇUJE, že použití externí antény v pásmu PMR je porušením VO-R/3/07.2005-16. Popisovanou anténu lze použít jen pro DX poslech nebo k experimentům držitelů HAM licence.

1. Připravte si koaxiální kabel RG-62, v délce asi 20 cm jej zbavte vnější izolace a potom i měděného stínicího opletení.

2. Odřízněte vnitřní PE izolaci a stáhněte jí z vnitřního vodiče. Tato izolace bude hlavním nosným elementem budoucí antény. Tato izolace by měla být z průhledného PE. Ne pěnová!

    

3. Připravte si konektor BNC (krimpovací) a měděný lakovaný drát o průměru cca 0.5 mm.

4. Jehlou vytvořte asi 25 mm od konce izolace otvor do jedné stěny pod úhlem asi 45°.

    

5. Jeden konec drátu zaveďte tímto otvorem do izolace tak, aby vystoupil původním středovým kanálkem vnitřního vodiče. Podle obrázku.

6. Konec drátu pečlivě zbavte lakové izolace a nakrimpujte střední kontakt konektoru BNC. Průměr izolace je třeba zbrousit na patřičný průměr, pokud použijete konektor BNC pro kabel RG-58. Při použití konektoru určeného pro RG-62 tato operace odpadá. Před sestavením konektoru aplikujte sekundové lepidlo na plasty, aby byla anténa v konektoru zajištěná.

 

9. Sestavený konektor s anténou by měl vypadat podobně jako na obrázku.

10. Nyní na izolaci naviňte drátem šroubovici se stoupáním as 5 mm po celé délce až do konce.

 

11. Připravte si měřič síly pole (čichátko) a anténu připojte na VF výstup TRX, pro který ji budete ladit. Během ladění neměňte vzájemnou polohu stanice a měřiče síly pole. Prvotní nastavení vzdálenosti proveďte tak, aby výchylka měřidla po zaklíčování byla cca 1/10 stupnice.

12. Na konci antény ustřihněte asi 1 cm drátu opět zaklíčujte a sledujte výchylku měřidla. Po několika cm začne výchylka stoupat a vy začněte střihat po 0.5 cm. Náhle dojde k prudkému zvětšení výchylky a vy dále střiháte už jenom po 1 mm drátu. Jakmile se po ustřihnutí výchylka nezmění, dosáhli jste vrcholu rezonanční křivky. Můžete odložit kleště. 

Pokud při posledním střihnutí výchylka klesne, dostali jste se za vrchol rezonanční křivky a musíte se vrátit do bodu č.1 a začít s výrobou znova.

13. Na anténu navlečete smršťovací bužírku a provedete kontrolu rezonance. Výchylka se může změnit. Roztahováním a stlačováním závitů se pokuste najít maximum na měřidle. Vždy opakovaně nasazujte bužírku, aby její vlastnosti byly zahrnuty do procesu ladění.

  

14. Nyní můžete anténu nahřát nad plynovým hořákem sporáku a smršťovací bužírkou všechno zafixovat. Nakonec je vhodné (i hezké) opatřit konektor ochranným návlekem proti ulomení a špičku antény zajistit dvěma vrstvami smršťovací bužírky proti proříznutí konce drátu.

Výsledná délka antény včetně konektoru BNC je cca 12 cm. Výroba antény je opakovatelná se shodnými výsledky. Ladění však musíte provést vždy, protože nikdy nenavinete stejnou šroubovici.

Hodně úspěchů a zábavy při práci

73! Franta CV