ÚPRAVA TRX ALINCO DJ-S45CQL na verzi S45T/E

NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ !!! JESTLI SE TI KLEPOU RUCE A / NEBO NEUMÍŠ PÁJET, JDI OD TOHO !!!

Platné všeobecné oprávnění  VO-R/3/07.2005-16 k využívání radiových kmitočtů a provozování zařízení PMR 446 nedovoluje používání jiných antén než těch, které jsou nedílnou součástí stanice a proto připojování jiných antén je možné POUZE PRO EXPERIMENTÁLNÍ DX PŘÍJEM.

Autor tohoto postupu nenese žádnou zodpovědnost za případné škody, které si při úpravě TRX způsobíš. Publikovaný postup je pouze ilustrační povahy.

1. Odšroubovat šest šroubků zadního krytu, pozor na osičky dvířek bateriového prostoru, nejsou fixované, vypadnou a už je nenajdete.

2. VF deska je upevněna dalšími čtyřmi šrouby na hliníkový rámeček. Nejdříve však musíte odpájet anténu. Použijte odsávačku, drát je tvrdý a nejde odehnout. Zničili byste VF desku teplem.

3. Vše jasné z obrázků. Po vyjmutí VF desky máte před sebou desku procesorovou. Na konci bateriového prostoru jsou dva černé šroubky. Odšroubovat a CPU desku i s konektory MAJKu a potenciometrem vyndáte vedle pouzdra. Pozor na přívody reproduktoru.

3a. Po odpájení antény a odšroubování dvou šroubků v bateriovém prostoru lze vyjmout obě desky najednou (spojené). Děkuji za tento námět Romulovi z PMR fora.

4. Tady je vynikající příležitost k zneškodnění nálože. Přestřihněte červený drátek vpravo od bateriového prostoru, jeho konce odehněte od sebe, aby se náhodně nedotkly.

5. Demontáž antény je jenom pro silné povahy a jedná se o "srdeční masáž". Žiletkovým řezákem oddělte převlečku antény od pouzdra TRX. Je to lepeno nějakým fujtajblem značky LOCTITE a drží to jako helvétská víra. Potom zakývat prutem antény, (oddělí se od převlečky) a povytáhnout. Vroubkovaná koncovka navozuje pocit vítězství, ale NESNAŽTE SE TO VYŠROUBOVAT !!! Má to čtvercový profil v pouzdře TRX. Musí se povolit VNITŘNÍ matice. Je také zalepená LOCTITEM. Nešlo to ani po vyrobení speciálního klíče.

JEDINÝM MOŽNÝM ZPŮSOBEM DEMONTÁŽE JE FLEXA DREMMEL A PEVNÁ RUKA

6. Připravte si konektor, na zubatku připájejte zemnicí drátek, na konektor také. Použil jsem zlacené drátky z "komunistických" tranzistorů 103NU70, protože v Alincu je všechno zlacené (HI). Konektor osadíte do pouzdra TRX podle obrázku (nezapomenete na červený "O" kroužek z původní antény) a DOBŘE zajistíte maticí. Zubatku orientujte zuby k tělesu pouzdra, aby se při utažení kousla. Potom matici i podložku líznete flexou a ještě než to zaoxiduje sahnete tam pájkou s trochou cínu. Teptota a cín způsobí, že zubatka se svými trny trošku zataví do pouzdra a spojí se pevně s maticí. Konektor se nebude protáčet při připojování kabelu. Zkoušel jsem to zalepit, ale marnost, nemám asi ten správný LOCTITE - nedržel na smyk spojení poniklované podložky a pouzdra TRX.

7. Stanici poskládáte reverzním postupem, nezapomenete připájet reproduktor a připájíte vývody konektoru na VF desku podle obrázku. POZOR na servisní konektor těsně vedle pájecí plošky !!!

8. Všechno 3x zkontrolujte a stanici zakrytujte. Na stole vám musela zbýt jenom originální anténa. Máte-li tam ještě "něco", udělali jste chybu musíte jí napravit.

9. Hotovo. Konektor SMA je v pouzdru jako doma a vydrží i redukci SMA/BNC s nasazenou dlouhou anténou KATHREIN K7153239 440-470MHz 4dB.

10. Vložte baterie a TRX zapněte s kombinací kláves pro RESET procesoru - dočtete se v návodu co držet a co dělat. Po naběhnutí SW a rozsvícení displeje máte netušené možnosti. Pozor však na bandplán, zákony a etiku. Původní kanály jsou dosažitelné pomocí tlačítka V/M.

Na posledním obrázku vidíte KATHREIN-ku a "home brew" pendrek podle návodu zde. Chodí srovnatelně!

Hodně hezkých QRP QSO a QRB>293km (rekord JO60NK <> JO80OC) HI

73! Franta CV