QTH  Fichtelberg , ASL 1214 ,  JO60LL      1. část - průzkum

První část povídání o hledání QTH pro vysílání na PMR pásmech aneb "Jak jsem se stal hodným tátou"

Tak jsem navštívil další QTH, které by možná mohlo být vhodné pro expedice. Cesta autem trvá z domovské základny 35 minut, ASL je jen o pár metrů nižší než borec Klínovec a co je hlavní, úpatí je poseto atrakcemi kde se snadno zabaví zbytek rodiny alergický na rádiové vlny. Obrázek ukazuje pohled na kopec z české strany. nevypadá to zle, což?

Věru nevypadá a tak jsme se vydali na průzkum 2. září. Nádherný den, sluníčko svítilo jako o život, jedeme směr Chomutov>Klášterec>Petlery>Měděnec>Halže>Nástup>Loučná pod Klínovcem. Tady že necháme auto, protože přechod je jenom pro pěší. Dole u hraničního potoka je to samý ŤimŤon a jeden z nich tam dokonce vybírá 60,-Kč za parkování (jsme snad v Krušných horách a ne v deltě Mekongu, ne?) asi padlej na hlavu. Druhý tam brousil sekyru o obrubník, ostatní se o čemsi dohadovali mezi sebou tak, že jsem nechtěl čekat až se nedohodnou, otočil jsem a jel zpět proti kopci hledat parkování. Je to tam samý penziónek (hlavně asi na zimu) a každý měl své "P" - pro hosty. Nechtěl jsem prudit, jedu dál a najednou vidím samotné "P" - bez dodatku. Patřilo to také hospůdce s penziónkem (asi taky na zimu), ale hospůdka v provozu a hlavně nikdo se sekyrou. Pohled na střechu mě ujistil, že majitel je odborník naší krevní skupiny, protože jeho anténní farma musí pochytat kde co. To je to místo, které hledám! Sem a nikam jinam! Když jsem fotil ty antény, dozvěděl jsem se (od ženy), že jsem asi už blbej. Jsem kliďas, sekyrku jsem si půjčit nešel.

 

Usoudili jsme, že v Německu bude dražší proviant, tak jsme si sedli do zahrádky a dali si maličkost na občerstvení - dvě kávičky, dva štrůdly se šlehačkou a kopečkem zmrzliny, že když už tam necháme auto, ať z nás pár korun mají. No pár korun je pojem relativní a že je v Německu proviant dražší je taky pojem relativní, protože nás vysmátý hospodský zkasíroval o 250,-Kč a popřál hezký den. Ještě že cesta k přechodu hranic byla z kopce, jinak bych to těžko rozdýchával.

Došli jsme k brusiči seker - stále brousil a pokud to byla pořád ta samá tak už musela holit. Přešli jsme čáru a vstoupili jsme do jiného světa. Čisto, klid lázeňského městečka nebyl narušen jediným orientálním stánkem, ospalá atmosféra místa předurčeného k relaxaci a odpočinku mi dala zapomenout na cenu štrůdlu, jehož místní cenu 2EUR (mimochodem za dvojnásobnou velikost) jsem zahlédl za oknem jedné z hospůdek. Na tuto nepochopitelnou nevyváženost cenové politiky jsem ženu raději neupozorňoval.

Po pěti minutách dojdete k nádraží úzkorozchodné železnice. To může být první atrakce pro rodinu nefandící éteru, protože mohou absolvovat výlet parním vláčkem až do Cranzahlu a zpět, což vás osvobodí na cca tři hodinky.

Druhou atrakcí je výlet kabinovou lanovkou na vrchol Fichtelbergu, který vás za rodinnou jízdenku vyjde levněji než ty štrůdly v Česku. Lanovka má jízdní řád, takže jezdí stále sem tam a nečekáte déle než 15 minut. Výhled z kabiny je úchvatný a stojí to za ty peníze. Navíc kdo by tahal na takový kopec celý RIG i s akumulátorem a anténami pěšky, že? Možná Standa Králíky by to zmáknul, já jsem pohodovější povaha HI.

                    

Vyjeli jsme nahoru. Jako expediční QTH naprostý luxus. 4 hospůdky, WC s teplou vodou, lavičky na všechny světové strany a ... obrovské parkoviště za 1EUR na hodinu nebo za 5EUR na celý den. Silnice vede z odvrácené strany kopce, od hraničního přechodu Boží Dar. To je pro příště, nahoru autem a s kompletní výbavou.

Udělal jsem si pár domluvených spojení, hlavně jsme experimentovali s Martinem OK1MJO do Žatce a domluvili si, že za čtrnáct dnů pojedeme spolu a zkusíme toho trochu víc (TETRA a mikrovlny).

Cestu dolů v každém případu absolvujte pěšky. Už proto, že se jmenuje "Pěšina filozofů". Vykašlete se na to co nesete na zádech a užívejte si přírodu. I nepřizpůsobivá část rodiny začala být spokojená a to si ještě neužili všechno. Hora je plná vody a to vody čisté tedy pitné. Důkazem jsem já sám, který ještě neonemocněl a vypil jsem aspoň litr. Prohlédnete si skokanské můstky a za jedním stromem na vás vybafne dokonce Jens Weissflog či jak se jmenoval ten dederónskej šampión. Jens je ovšem z papundeklu, opravdový živý Jens je váženým hoteliérem. Prostě pěšina filozofů. Poznámka - ani jeden trpaslík. Kam to ti Sasíci jenom můžou tahat. Žeby šli trpajzlíci rovnou kutat pod zem? Kdo ví.

   

        

Dole na samém úpatí hory je letní bobová dráha, a když to pustíte, tak je to opravdu fičák. Jedna jízda 3EUR, Češi 1EUR a dítě do 6ti let s rodičem (zdarma). Když vedle v hospodě propijete 10EUR, máte jednu jízdu zdarma. Takže si tam rodinka projezdila další dva štrůdly se šlehačkou, zmrzlinou a kafíčkem, ale ... a to je to hlavní ... chtěli sem znovu. Takže jsem velkoryse mávnul rukou a pravil tónem hlavy rodiny - "Jasně, za čtrnáct dnů vás sem vezmu ještě jednou".

A byl jsem hodnej táta a ne podivín s anténou.

Pokračování příště

73!

Franta CV