Rozhledna na Strážném vrchu 604m n.m. JO70EQ

nevím jak se rozhledna jmenuje, je úplně nová a jako první o ní informoval Žán Bráník zde.

Když jsem si Žánův článek přečetl a viděl fotografie, první co mě napadlo bylo - holka je postavená ze dřeva, mohlo by to z ní lítat. Navíc se měla 18.11. ve 14:00 předávat do užívání veřejnosti, takže jakási "UHF panna" to byla. Došlo tedy na klasiku - přesvědčit rodinu, že se v sobotu jede na kopec. Že to je 95km daleko jsem však z opatrnosti oznámil až když bylo auto v pohybu.

Cesta ubíhala, mlhy neubývalo. Za Ústím dokonce přibývalo. Padly první poznámky typu: "Už se na tu rozhlednu těším! Na ten pohled skoro až do Prahy!" nebo "Máš to dobře v té navigaci?" "Proč?" "Ale nepřečetla jsem v té mlze ani směrovku." Po odbočení na celkem úzkou asfaltečku samý výtluk a vinoucí se do bílého nic, kdy navigace hlásila ještě 20 minut do cíle zaperlil ze zadní sedačky Vojta: "Hlášení - žádná známka inteligentního života ...". Má lepší a hezčí polovička explodovala smíchem a od té doby si ze mě oba dělali naprosto bez skurpulí srandu. Ale dojeli jsme na místo, našli v Merbolticích školu a opravdu byl naproti ní můstek se směrovkou "ROZHLEDNA". Žán Bráník nekecal. Protože nás před školou vyhnal školník "... jedete k nám? Když k nám nejedete tak tu nemůžete stát!" A hotovo. Asi čekal někoho z ministerstva nebo aspoň trpěl tou utkvělou představou. Zaparkovali jsme za tím můstkem.

 

Kolem bílé chaloupky pokračujete stále do kopce. Hned za tou chaloupkou byla cesta rozježděná od traktoru a tam jsem se dozvěděl, že dneska večer umývám boty já. Proč ne? Cesta vzhůru byla docela dobře značená signální barvou na stromech a také trochu prosekaná a vyčištěná. Sice byla stále mlha, ale krásně čistý horský vlhký vzduch nám dělal dobře.

 

Konečně vrchol. Cesta nahoru trvá volným vycházkovým tempem asi 45 minut, nahoře není kromě rozhledny nic, takže proviant a pití vezměte s sebou. Nenajdete tam ani 230V, takže pečlivě připravte portejblové zdroje. Nahoře rozhodně stan nepostavíte, ale asi 40m pod vrcholem je louka, kde by se dalo i stanovat. Vzhledem k tomu, že celý ochoz je zakrytý plným dřevěným zábradlím, dalo by se určitě bivakovat i nahoře na rozhledně. Rozhledna je úžasná, celá dřevěná na betonovém soklu obloženém kameny. Kamene je na vrcholu dost, Strážný vrch je opravdovou horou, tedy vyvřelinou, která zkrystalizovala při tuhnutí do pentagonálních žil. Tyto kamenné útvary vystupují z hlubin kopce až k vrcholu, kde erodovaly a postupně se oddělovaly.

Protože jsme na vrchol dorazili s velkým předstihem, byli jsme tam zpočátku téměř sami. Do předání rozhledny zbývala asi hodina, takže honem nahoru, než se přihrnou davy, to bude potom těžké nahoře vysílat. Vylezli jsme po třech žebřících na horní ochoz ve výšce prý 8m, mě se to zdálo vyšší. Podle kompasu jsem našel východ (nebylo nic vidět) a zavolal první výzvu na CH4. Téměř okamžitě se mi ozval Honza Chvaletice, který byl na výletě v Železných horách někde poblíž Čáslavi. RS=55 až 58. Jeho QTH JN79SW (snad) a měli jsme QRB 118km. Oba jsme pracovali na pendrekovou anténu, já KATHREIN, Honza prý měl nějakou staničku z Lídlu, bez úprav. Nádherné spojení. Všimněte si toho úžasného výhledu. Okamžik na obrázku vlevo trval asi jenom 2 minuty.

  

A potom se to přihrnulo, ti lidé snad museli jít v průvodu, protože přišli snad všichni najednou. A to už se vysílat nedalo, nahoru a dolů byl na žebřících velký provoz a nahoře všichni hlasitě žasli nad úchvatným výhledem. Koupili jsme si za 50,- Kč vč. DPH pohled, kterým jsme přispěli na budoucí konzervační nátěr celé konstrukce. A šli jsme pod hlavní vrchol kopce na malou louku, kde hořel veliký oheň, opekli jsme si buřtíky, dali si já kafíčko a mamča svařáček, Vojta čaj a k tomu místní hospodyně upekly pečivo - koláče, štrůdl (luxusní s rozinkami a vlašskými ořechy) a k tomu všemu hezky hráli dva trempové. Příjemná nálada, moji dva rebelové začali chrochtat blahem a tak nějak i výlet pochválili, ale ty boty mi neodpustili.

 Naposledy jsem zapnul RIG a koho to neslyším? Expedice Artaban, končila spojení s Foxem a Romanem, zkusil jsem brejk, ale byl jsem asi 40m pod vrcholem na louce mezi stromy. No a prošel jsem, kluci co byli na Varhošti pod věží jsem bral hezky když byli na YAGI, zkoušeli GP 1/4, ale to se mi pohoršili. Max42 byl nahoře na věži a ten mi šel hodně slabě. Dolů pod kopec jsme přišli když už pomalu zapadalo sluníčko. Odbahnili jsme se, naložil jsem rodinku do auta a jeli jsme domů.

 18.11.2006 ve 12:43 UTC byla tedy rozhledna na Strážném vrchu "odpaněna" na 446MHz. Nevím jak se rozhledna bude jmenovat, ale pro mě to bude "Žánova rozhledna", protože to byl on, kdo jí pro mě (a doufám že nejenom pro mě) objevil.

Tak někdy naslyš - ze Žánovy rozhledny.

73! Franta CV