ÚPRAVA TRX ALINCO DJ-S45CQL pro záznam QSO

NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ !!! JESTLI SE TI KLEPOU RUCE A / NEBO NEUMÍŠ PÁJET, JDI OD TOHO !!!

Autor tohoto postupu nenese žádnou zodpovědnost za případné škody, které si při úpravě TRX způsobíš. Publikovaný postup je pouze ilustrační povahy.

O co jde? Jde o to, že někdy potřebujeme zaznamenávat probíhající spojení na magnetofon, diktafon, MP3 záznamník a podobně, abychom QSO buď dokumentovali nebo je natolik unikátní, že je přímo nutné uchovat jej pro případné chlubení-se na setkáních nebo na webu. To si dělám legraci, ale prostě se to hodí, když si QSO můžeme zaznamenat.

Prvním pokusným králíkem byl TRX Alinco DJ-S45. Nahrát poslouchanou stanici není problém. MP3 záznamník připojíte do výstupu pro externí reproduktor a do levého kanálu se nahrává všechno co TRX poslouchá. Problém je však v tom, že se nenahrává to, co vy vysíláte! Zkoušel jsem všechno možné, ale všechno bylo natolik krkolomné, že jsem se rozhodl pro hlubší analýzu a sofistikovanější inženýring. Začal jsem zkoumat pouzdro TRX, abych zjistil kam umístit konektor pro záznam (oboustranný záznam) QSO. Stanička je tak malá a tak napěchovaná, že jsem místo nenašel. Musím tedy použít konektory, které má DJ-S45ka k dispozici. Studoval jsem schéma zapojení a začal jsem od NF koncového stupně, konkrétně od konektoru pro připojení externího reproduktoru. Schéma je zde:

Na TIP konektoru JACK 3,5mm (stereo) je přivedený výstup NF zesilovače, odtud tedy nahrávám relaci protistanice. Na RING konektoru je přivedený signál CLN, který slouží pro klonování stanic. Tento signál vede jen k mikroprocesoru, kde jsou z něj vytvořeny signály TXD a RXD a přes odpor R47 je tento signál vytažený na klidovou LOG1 (měřením cca +3.5V).

Signál vlastní modulace jsem začal hledat někde "za mikrofonem" TRX. Schéma obvodů okolo mikrofonu DJ-S45ky je zde:

Zajímá ,mě výstup mikrofonního zesilovače (IC4 pin 7) ještě před filtrem R62, R63, C35. Tento bod jsem určil jako zdroj NF signálu z vlastního mikrofonu a označil jej jako MOD (DJ-S45ka má ve schématu také označený signál MOD, ale ten už mě nezajímal, tady je jako MOD označený pin 7 od IC4).

Problém nastal při lokalizaci součástek na plošném spoji stanice. Všechno je totiž na straně A procesorové desky - takže stanici je třeba kompletně rozebrat. Postup je shodný s postupem při modifikaci antény a naleznete ho tady u mě na webu. Nebudu to popisovat, ale tady jsou obrázky fragmentů plošného spoje s vyznačenými body našeho zájmu ze servisního manuálu.

Když jsem civěl do stanice, tak jsem chtěl podat žádost o slepeckou hůl. Všechno je strašně malinké.

Celá úprava spočívá v tom, že spojíme signálové cesty CLN a MOD kondenzátorem 100nF. Nebudu popisovat jak, prostě se s tou páječkou musíte strefit. Tady je to na obrázcích, snad to bude dostatečně jasné. SMD kondenzátor (já měl doma 1208) je jedním koncem přípájený ke kontaktu výstupního konektoru a druhý konec je tenkým vodičem spojený s pinem 7 IC4.

    

Všechno 3x zkontrolujte a stanici zakrytujte. Na stole vám nesmí zbýt nic. Máte-li tam "něco", udělali jste chybu musíte jí napravit. Pozor při skládání stanice, místa je tam velmi málo a i když jsem použil onen "bílý drát" velmi tenký (0.7mm i s izolací), byl problém najít jeho polohu tak, aby šla stanice bez problémů zaklapnout. Nic násilím, všechno musí jít zlehka.

Hotovo. Nyní musíte vyrobit redukce podle schématu zde:

a fotografie zde:

Nyní připojíte všechno do DJ-S45ky, připojíte externí majk s reproduktorem a do konektoru RECORD QSO připojíte záznamové zařízení. Použil jsem MP3 přehrávač/záznamník/FM i-TEC PROplayer 6570. Kapacita 512MB je dostačující. A začněte zkoušet. Můj první pokus dopadl tak, jak můžete slyšet zde:

POKUSNÝ ZÁZNAM QSO ALINCO <> INTEK

Stanice je funkční i bez redukcí jako byla dosud, funguje i funkce CLONE. Pokud na něco narazíte, pište mi na mail. Takže to je zatím všechno, o co jsem se chtěl s vámi podělit. Samozřejmě, že vývoj jde dál a třeba dojde k úpravám. Pokud ano, budou všechny uvedeny zde.

Pro větší názornost zde uvedu ještě celkovou fotografii úpravy:

73! Franta CV